Logo Bezpečně na kole
Bez pití a sváči daleko nedojedeš

Bezpečně na kole

 

Kolo nám dává volnost a svobodu poznání. Je symbolem aktivně stráveného volného času, prvním dopravním prostředkem, který se učíme ovládat, a se kterým se stáváme aktivními účastníky provozu. Není divu, že je cyklistika nejoblíbenějším a nejčastěji provozovaným sportem v České republice.

Kýžený rozvoj cykloturistiky a cyklodopravy však s sebou nese také nežádoucí nárůst počtu kolizních situací, a úrazů cyklistů. Často nejisté, těžko předvídatelné, chování cyklistů vůči ostatním uživatelům cyklostezek a cyklotras je důsledkem nedostatečné průpravy v ovládání jízdního kola. Dříve či později jsme všichni překonali prvotní nejistotu, a rozjeli se bez opory balančních koleček či rukou rodičů. Nestačí jen naplánovat výlet a šlápnout do pedálů!

Iniciativa Bezpečně na kole získává děti pro cyklistiku od roku 2011. Za tu dobu jsme ve školách, při výstavách, sportovních festivalech, v obchodních centrech, při dětských dnech, a jiných příležitostech, oslovili přes dvě desítky tisíc dětí! Základem je edukativní koncept pro základní školy.

Motivujeme děti ke sportu prostřednictvím zajímavých osobností. Svou účastí na vybraných akcích podporují naše snažení, inspirují a motivují své následovníky profesionálové, i sportovci z jiných odvětví, nadšení cyklisté. Mistru světa horských kol Michalu Prokopovi, olympijské vítězce Kateřině Neumannové, skikrosaři Tomáši Krausovi, závodnímu pilotovi Janu Charouzovi, triatlonistům Janu Čelůstkovi a Janu Kubíčkovi, bikerce Tereze Votavové, lyžaři Filipu Trejbalovi, trialistovi Petru Krausovi, sjezdaři Vlastimilu Hynčicovi, tak jako mnohým dalším, patří naše upřímné poděkování.

Pro nejčerstvější informace sledujte náš facebookový profil oblíbený již více než 20.000 příznivci.

Jsme také na Instagramu! Zadejte: bezpecne_na_kole

ŠKOLA

Preferujete zážitkovou výuku? Pozvěte nás!

Etablovaný koncept Bezpečně na kole pro žáky třetích až pátých tříd základních škol si klade za cíl vybavit začínající cyklisty základními znalostmi a dovednostmi potřebnými pro jisté a bezpečné ovládání kola. Pod vedením a dohledem zkušených instruktorů se děti učí kritické situace předvídat, předcházet jim, a umět je správně vyřešit. Během jedné vyučovací hodiny děti projdou teoretickou i praktickou výúkou základů bezpečné jízdy na kole. Individuálně se věnujeme dětem, které se na kole teprve učí.

Disponujeme veškerým potřebným vybavením, včetně kvalitních kol a přileb, obojí v různých velikostech. Jsme naprosto soběstační, od vás potřebujeme jen běžné sportovní hřiště či tělocvičnu, a jednu volnou učebnu (při vhodném počasí třeba i venkovní) nebo družinu.

Pro představu si prohlédněte fotografie z uskutečněných akcí.

Standardní program pro jednu školu čítá pět vyučovacích hodin pro pět tříd, respektive skupin v počtu do 30 žáků třetích až pátých ročníků. V konkrétních případech lze program různě modifikovat. Podle potřeby můžeme vyučovací hodiny přidat nebo naopak realizovat akci na jednom místě pro několik škol.

Jsme si vědomi, že ne vždy sama škola disponuje potřebným rozpočtem. Ani náš současný rozpočet nám bohužel zatím nedává možnost nabídnout Vám program zcela zdarma. V ideálním případě náklady hradí zřizovatel pro ty své školy, které o BNK projeví zájem.

Jsme připraveni poskytnout Vám potřebné podklady a maximální součinnost v komunikaci se zřizovatelem školy, či při grantovém řízení.

Hodnocení projektu vedením škol…

„Bezpečně na kole je program, který zařazujeme do zážitkových aktivit v rámci dopravní výchovy. Program probíhá opakovaně, každý školní rok. Dopravní výchova je součástí školního vzdělávacího programu a dá se vyučovat různou formou. Preferujeme přímou zkušenost žáků před předáváním teoretických znalostí a BNK splňuje v tomto smyslu naše nároky. Všem školám jej můžeme doporučit.“
PhDr. Bc. Jana Churáčková, ředitelka ZŠ Eden

„Díky moc a těšíme se zase na viděnou. Děti byly šťastné.“
Mgr. Bohumila Boháčová, zástupkyně ředitele ZŠ U vršovického nádraží

„Akce měla úspěch u žáků i učitelů. Těším se na další spolupráci.“
Mgr. Miroslav Buchar, ředitel ZŠ Břečťanová

„Dětem se akce líbila.“
Mgr. Alena Polanská, ředitelka ZŠ Brigádníků

RODINA

Často se nás ptáte, kde najdete nějaký oddíl, a zda nevíme o nějakých závodech. Naší odpovědí je tento portál s databází subjektů a akcí zaměřených na cyklistiku dětí a mládeže.

Hledáte cyklistický oddíl, kroužek nebo trenéra?
V sekci Kluby najdete desítky oddílů a kroužků zaměřených na práci s malými cyklisty. Přibývá nadšenců, kteří vrací cyklistice to, co jim dala do života. Mnozí však zůstávali skryti v informačním vakuu. To chceme změnit!

Pátráte po dětských závodech, táborech, společných vyjížďkách, či tréninkových kempech?
Zamiřte do rubriky Akce pro výběr z cyklistických akcí pro děti a mládež. Aktivně vyhledáváme a oslovujeme pořadatele i těch nejutajenějších lokálních podniků. Víte-li o akci, která v našem kalendáři chybí, dejte nám vědět.

Kam s dítětem na kolo?
Nahlédněte pro inspiraci do oddělení Lokality. Hledáme pro vás místa, kde se děti na kole vyřádí. Nejen závodní trati pro nejrůznější diciplíny, dopravní hřiště, ale i bike resorty, kde si užijete všichni společně. Víte-li o místě, která v našem přehledu chybí, dejte nám vědět.

Vybíráte vybavení?
V rubrice Vybavení jsme pro vás připravili přehledné návody jak vybrat vše potřebné pro malého cyklistu.

Rádi soutěžíte?
U nás vyhrávají úplně všichni! Každý měsíc, po celý rok, můžete vyhrát užitečné vybavení, žádné zbytečné cetky. Soutěžte a získáte slevu na nákup vybavení pro malé cyklisty u odborníků ve specializovaném eshopu Skibi.cz

KLUB

Hledáme každého pořadatele, trenéra, vedoucí cyklo kroužků, nejrůznější instituce, cyklo obchody, zkrátka kohokoli, kdo má zájem přivést děti ke kolu.

Přijímáte nové členy? Využijte iniciativu Bezpečně na kole a náš portál pro nábor do svých klubů!

Propagujte zdarma svou akci pro děti a mládež v Kalendáři závodů, táborů, společných vyjížděk, či tréninkových kempů.

Pozvěte malé cyklisty na svá sportoviště v přehledu cyklistických Lokalit vhodných pro děti a mládež, nebo celou rodinu.

Stačí věnovat pár minut registraci.

Pro přidávání a editaci závodů do kalendáře je třeba nejprve registrovat pořádající subjekt. Registrační okno najdete v sekci Akce vpravo nad menu. Provedení registrace Vám bude potvrzeno emailem zaslaným na adresu, kterou v registraci uvedete. Změny údajů provedete po přihlášení a kliknutí na odkaz „Nastavení“ vpravo nahoře.

Přidání nové akce provedete snadno v sekci Akce po kliknutí na odkaz "Správa akci vpravo nad menu a následně na tlačítko „Vytvořit novou akci“ vpravo pod menu.

Věříme, že vám ovládání webu nebude činit žádné potíže a kdyby přece, kdykoli nás kontaktujte.

FIRMA

Přidejte se k nám a pomozte nám šířit povědomí o bezpečné jízdě na kole. Využijte náš projekt k posílení povědomí o společenské zodpovědnosti, a zároveň konkurenční výhodě pro vaši firmu.

Ne každý zřizovatel školy disponuje potřebným rozpočtem, což bohužel znamená, že některé zájemce musíme odmítat. Bez podpory našich partnerů bychom nemohli oslovit zdaleko tolik dětí, kolik jsme schopni.

Nahlédněte do Galerie realizovaných akcí pro představu o možnostech prezentace vaší značky či produktu.

Kromě prezentace v rámci základního programu na desítkách základních škol, nabízíme také akce na klíč, například v rámci výstav, firemních akcí pro zaměstnance či dealery, při otevření showroomu, sponzorovaných závodech, prakticky kdekoli, kde lze očekávat účast rodičů s dětmi. Za samozřejmost považujeme prezentaci partnerů na webových stránkách a profilech projektu na sociálních sítích Facebook a Instagram, stejně jako na dárkových předmětech vybavení, oblečení instruktorů atd.

ZÁSADY BEZPEČNÉ JÍZDY

 • Bez helmy nejedu
 • Do pedálů v pevných botách
 • Rukavice nasadit
 • Chraň si oči brýlemi
 • Řetěz žere plandavé kalhoty
 • Blikaček a odrazek není nikdy dost
 • Batůžek se nesmí ani hnout
 • Bez pití a sváči daleko nedojedeš
 • Doma řekni kam jedeš
 • Voz kartičku se jménem a číslem rodičů
 • Pojištění neléčí, ale potěší