Logo Bezpečně na kole
Řetěz žere plandavé kalhoty

Jsme národem cyklistů

Podle výsledků výzkumu SportCentral.cz vládne cyklistika z pohledu obliby a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Jízda na kole je volbou číslo jedna také ze sportů pro letní měsíce a nejčastěji po bicyklu lidé sáhnou i ze všech individuálních sportů, a to navzdory boomu, který zažívá v posledních letech kondiční běh.

Výzkum SportCentral 2014Zájem o různé sporty se liší zejména podle věku a pohlaví. Zatímco v mládí jsou silně zastoupené kolektivní sporty, s rostoucím věkem sportují Češi spíše individuálně. Výjimkou jsou sporty, které sledujeme. Tady naopak dominují kolektivní sporty hokej a fotbal. Na hokej se dokonce ve velké míře dívají i ženy.

Češi jsou jako sportovci poměrně aktivní. Více než 80% lidí sportuje alespoň dvakrát týdně, třetina dokonce čtyřikrát a vícekrát. Mezi hlavní důvody, proč nesportují ještě častěji, uvádí nedostatek času, financí nebo to, že nemají s kým chodit cvičit. Třetina Čechů také sportuje pod vedením trenéra, dalších 10% to plánuje. Kromě útraty ve sportovních centrech investují lidé také do vybavení, a to okolo 6500 Kč za rok. Nakupují zejména muži, kteří utratí o 70% více než ženy. Z výsledků vyplývá, že Češi považují cyklistiku za relativně drahý sport.

Cyklistika je populární i mezi sportovními diváky. Mezi svými oblíbenými diváckými sporty ji uvedlo 12,3% respondentů, což pro ni znamená páté místo (nestačila pouze na hokej, fotbal, tenis a atletiku). Muži sledují cyklistiku o mnoho více než ženy. Největší zájem mají muži ve věku 40-49 let.

Celorepublikového průzkumu portálu SportCentral.cz se zúčastnilo 4443 respondentů ve věku 12–65 let z celé republiky. Ti odpovídali na sadu otázek týkajících se jejich oblíbených sportů a dalších zvyklostí spojených se sportem. Výsledky celorepublikového sportovního průzkumu ukázaly, jak často sportujeme, kolik nás to stojí a další zajímavé statistiky. Do výzkumu se zapojilo 49,7% mužů a 50,3% žen.

« Zpět na novinky07.10.2015,
zdroj: SportCentral.cz