Logo Bezpečně na kole
Bez pití a sváči daleko nedojedeš

Martin Vítek, bývalý triatlonista a expert na cyklistické vybavení

1) Kdo je Martin Vítek? Absolvent UK FTVS, podnikatel (LBS sport), aktivní cyklista, běžec, běžkař, lyžař, manžel a táta od 3 dětí (dcer). m

2) Proč si se stal ambasadorem projektu BNK a co tě k tomu vedlo? Nabídka stát se ambasadorem tohoto projektu mě potěšila. Osvěty není nikdy dost a představit dětem zásady a pravidla pohybu na kole v běžném provozu, ale i na cyklostezkách je nesmírně důležité a potřebné.

3) Jaký je tvůj osobní vztah ke kolu a spatřuješ důležitost tohoto sportu u dětí a mladých lidí? Cyklistika je v mých očích jedním s nejkrásnějších sportů, který je skutečně pro každého. Nabízí volnost a svobodu pohybu téměř po celý život. Je proto vhodné ji stále představovat, co možná nejširšímu okruhu osob, mladých lidí. Své zkušenosti, to co na kole umím, učím své děti a těší mě jejich nadšení pro tento sport.

Myslím, že každé dítě, které se poprvé rozjede na kole cítí štěstí a radost.        

4) Je z tvého pohledu cyklistika bezpečný sport a za jakých podmínek?  Co by neměli cyklisté opomenout, kde a kdy být tzv. ve střehu? Cyklistika je (NE) bezpečný sport jako každý jiný. Samozřejmě se musí dodržovat pravidla silničního provozu. Neopomenout odpovídající výbavu a umět předvídat. Samozřejmostí je cyklistická helma, sportovní brýle, rukavice a dobře o servisované a připravené kolo!! Ve střehu by člověk měl být téměř pořád, a pokud jezdí s dětmi, tak obzvlášť. Začít s cyklistikou je proto důležité již v raném věku, kdy se zkušenosti nabývají méně bolestně, protože pádům se člověk nevyhne s tím se musí počítat.