Logo Bezpečně na kole
Chraň si oči brýlemi

Jak vybrat dětské kolo

Po prvních krůčkách, prvních slovech a prvním odrážedle bývá právě pro většinu aktivních rodičů dalším krokem v rozvoji motoriky dítěte právě jízda na kole. Se specialisty na dětskou cyklistiku ze Skibi.cz jsme pro vás připravili malý návod na to jak vybrat dětské kolo.

Základem je správná velikost

Velikosti dětských kolKlíčové je zvolit správnou velikost dětského kola a to adekvátně k výšce dítěte. Bez vhodně zvolené velikosti nebude dítě schopno kolo řádně ovládat, šlapat do pedálů ani brzdit. Jak velikost poznáme? Jednoduše necháme dítě rozkročit nad horní rámovou trubkou s nohama na zemi a mezi trubkou a rozkrokem pak musí mít dítě aspoň pět centimetrů volného prostoru, aby se při sestupování z kola nezranilo. Dál posadíme dítě na sedlo s výškou v takové pozici, aby z něj dítě mohlo bezpečně dosáhnout na zem, pokud dosáhne na zem máme jistotu že dosáhne bez obav na pedály a zvládne i šlapání Neméně důležitá je pak i vzdálenost od sedla k řídítkům, kdy malý cyklista musí být schopen bez problémů uchopit řídítka a u větších kol i dosáhnout na brzdové páky.

Odrážedlo. Když dítě na kolo ještě nestačí

Velikosti dětských kol se udávají podle průměru ráfků kol v palcích. Nejmenší velikost dětských kol představují tzv. dvanáctky, po nich následují šestnáctky, dvacítky a čtyřiadvacítky.

Pokud dítě ještě nedosáhne ze sedla na zem z nejmenší dvanáctky, tak ho zbytečně netlačte do jízdy na kole, ale raději sáhněte po menším dětském odrážedle, které mu zajistí tu správnou cyklistickou průpravu před usednutím na kolo. Více o správném výběru odrážedla se dozvíte v našem článku „Jak vybrat odrážedlo“.

Specialized Hotrock 12 Coaster BoysDvanáctky. Dětská kola 12"

Mají kola o průměru 12" a jsou nejmenšími v nabídce. Začínající cyklisté na nich zpočátku využijí i postranní stavitelná balanční kolečka. Ta se dají postupné přizdvihávat, aby si dítě zdokonalovalo svůj cit pro rovnováhu a postupně se zvedají až je možné je z kola zcela sundat.

Tato kola jsou vždy vybavena bezpečnou zadní brzdou tzv. Torpédem, kdy se brzdí zpětným záběrem do pedálů. Dále se na kola montuje i přední páková brzda, na které si už zkušenější malí cyklisté mohou trénovat ovládání pákových brzd.

Při výběru malého kola dávejte pozor na dostatečný rozsah nastavení výšky sedla a řídítek, aby kolo mohlo částečně s dítětem i růst. Věnujte pozornost i bezpečnostním prvkům jako je bezpečné zakončení řídítek a šroubů kol nebo plastový kryt po celé délce řetězu.

Specialized Hotrock 16 Coaster Girls

 

Šestnáctky. Dětská kola 16"

V podstatě představují většího a staršího brášku k nejmenším dvanáctkám. Disponují stejným vybavením, ale jsou na nich použita již větší 16“ kola. Díky větším kolům se na kole dítěti lepé překonávají nerovnosti a zároveň dítě na kole ujede už i větší vzdálenost. Orientačně jsou tato kola určena dětem ve věku 4 až 6 let. V základu ještě stále mají nastavitelná a odnímatelná postranní balanční kolečka.

Specialized Hotrock 20 6-Speed Boys

 

Dvacítky. Dětská kola 20"

Zde je již výběr podstatně větší a 20“ dětská kola se již začínají více podobat klasickým kolům pro dospělé. Nabízí se jednorychlostní modely i varianty s přehazovačkou ovládanou otočným řazením. Modely určené na silnici s pevnou vidlicí a také modely do lehčího terénu s již odpruženou přední vidlicí. Najdeme zde již klasické brzdové páky a volnoběžný náboj. Dítě se tedy naučí brzdit už jen pákovými ručními brzdami. Na těchto kolech už děti zvládnout bez problémů i několikakilometrové výlety.

Specialized Hotrock 24 Street Girls

 

Čtyřiadvacítky. Dětská kola 24"

Jedná se již o plnohodnotná kola, která jsou svým vybavením shodná s koly pro dospělé. Mají přehazovačku i přesmykač, klasické ruční brzdy a případně i odpruženou vidlici. Na těchto kolech zvládnete s dítětem už i náročnější cyklo výlet.

Specialized Jynx 650B

 

Juniorská kola

Pokud vyroste dítě už z rámové velikosti 24" kola, tak nastane ten pravý čas pro přesun do světa kol pro dospělé, kde se již vybírá vhodná velikost kola podle rámové velikosti a ne jen podle průměru kol. Rámy u dospělých kol se měří podle délky sedlové trubky v palcích. Ty nejmenší začínají už na 13". Pro juniory jsou dále vhodné i větší rámové velikosti 15" a 15,5".

 

Rada na závěr

Kupte dítěti vždy kolo adekvátní k jeho výšce a vyvarujte se nákupu „na několik let dopředu“. Dá se tím hodně pokazit. Ano, kolo vydrží, ne tak už radost z jízdy, která se může obrátit dokonce v odpor, pokud dítě bude muset hned na začátku bojovat s nadměrně velikým a těžkým bicyklem, popřípadě nápadně levným výrobkem, na němž bude dobře fungovat snad jedině právě cena coby marketingový tahák. Dívejte se proto vždy pozorně, jak kvalitní je rám dětského kola a jaké jsou na kole komponenty. V případě pochybnosti o správném výběru kola se neváhejte obrátit na specializované cyklistické prodejny, kde vám poradí s výběrem kvalitního dětského kola a postarají se i o jeho následný servis, což je také důležité.

Článek vznikl ve spolupráci s naším partnerem Skibi Kids a cyklistickým obchodem Ski a Bike Centrum Radotín.

« Zpět na vybavení08.10.2015,
Specialized Hotrock 12 Coaster GirlsSpecialized Hotrock 16 Coaster BoysSpecialized P20 GromSpecialized Fatboy 20Specialized Hotrock 24 XC BoysSpecialized Fatboy 24Specialized Camber Grom