Logo Bezpečně na kole
Chraň si oči brýlemi

Jak vybrat dětskou helmu

Specialized MioBez helmy nejedu!

Cyklistická helma by měla být nedílnou součástí výbavy každého cyklisty, mladším osmnácti let ji navíc předepisuje zákon. Zranění hlavy jsou totiž v cyklistice velmi častá a samozřejmě také nebezpečná. Proto své děti vybavte kvalitní cyklistickou helmou, i když zatím sedlají jen nejmenší dvanáctipalcové kolo, nebo dokonce teprve odrážedlo. Se specialisty na dětskou cyklistiku ze Skibi.cz jsme pro vás připravili malý návod na to jak vybrat dětskou přilbu, neboli helmu.
 
Certifikace a testy
 
Aby helma byla skutečně bezpečná, je potřeba si vždy ověřit, zda je certifikovaná. Helmy prodávané v České republice musí splnit normu ČSN EN 1078. 
 
Velikost

Cyklistická helma by měla na hlavě pohodlně sedět, aniž by kdekoliv tlačila, zároveň by však měla být těsná a neměla by ani rozepnutá spadnout při předklonu z hlavy. Dětské helmy jsou vždy vybaveny mechanismem na nastavení velikosti, ať už je to otočné kolečko, nebo pouze elastické pásky, které se přizpůsobí obvodu hlavy. Nejmenší dětské cyklistické helmy mají při plném utažení mechanismu vnitřní obvod 44 cm. Tomu, jak helma dítěti sedí, věnujte dostatečnou pozornost. Pokud nenakupujete helmu v kamenných obchodech, ale přes e-shop, pamatujte, že máte až 21 dní na vrácení helmy, pokud by dítěti neseděla.
 
Pozice na hlavě

Helma by měla na hlavě sedět nejlépe vodorovně, její přední část helmy by měla zasahovat asi doprostřed čela. Při nošení musí být zapnutý podbradní řemínek, za nějž by měly jít zastrčit maximálně dva prsty. Helma musí být rovněž dotažena tak, aby se na hlavě nehýbala.
 
Hmotnost

Váha je u dětské cyklistické helmy velice důležitá, vždyť dítě může mít při vyjížďce helmu na hlavě i několik hodin. 
 
Technologie výroby

Dětské cyklistické helmy jsou vyráběny podobně jako helmy pro dospělé. Levnější jsou „lepené“, nejkvalitnější dětské helmy disponují takzvanou in-mold technologií, tedy vstřikováním expandované polystyrenové pěny do tvrdé plastové skořepiny.  
 
Odvětrání

Helmu bude dítě používat převážně v letních měsících, proto je velice důležité, aby  byla kvalitně odvětrána. 
 
Systém zapínání

Pozornost věnujte také systému zapínání. Podbradní pásky by neměly přijít do kontaktu s ušima, protože při delší vyjížďce by mohly dítě dřít. Kvalitní helmy mají možnost přizpůsobení prostoru kolem uší i nastavení délky podbradního řemínku. 
 
Barvy a potisky

Děti mají trošku jiné požadavky na vzhled než dospělí, a naše nabídka cyklistických helem jim v tom vychází vstříc. Není problém si u nás vybrat helmu s pirátem, pejskem nebo autíčky. Veselou  helmu s pěknými obrázky budou děti nosit mnohem raději. 
 
Doplňky

Pro chladnější dny je dobré nosit pod helmu cyklošátek, který ochrání hlavu dítěte před studeným větrem. V teplejších dnech se zase hodí čelenka, která zamezí stékání potu do obličeje. 
 
U dětí je velmi vhodné doplnit helmu zadní blikačkou. Vzhledem k tomu, že dítě je malé a snáze přehlédnutelné, může umístění blikačky na helmu – tedy vlastně na nejvyšší bod dětského cyklisty – výrazně pomoci jeho zviditelnění a tím pádem také bezpečnosti. Některé dětské helmy mají v zadní části na blikačku připravený úchyt, nebo se dokonce prodávají rovnou s vestavěnou blikačkou.

Článek vznikl ve spolupráci s naším partnerem Skibi Kids. Pokud si nejste jisti správným výběrem, vyškolení prodejci Ski a Bike Centrum Radotín vám rádi pomohou a poradí.

« Zpět na vybavení10.10.2015,
Specialized Small Fry ToddlerSpecialized Small Fry ChildSpecialized FlashSpecialized Shuffle YouthSpecialized Covert Kids