Logo Bezpečně na kole
Batůžek se nesmí ani hnout

Jak vybrat odrážedlo

Specialized Hotwalk BoysZačínat se dá už před druhým rokem věku dítěte. Nejprve na odstrkovadle, později na odrážedle. Se specialisty na dětskou cyklistiku ze Skibi.cz jsme pro vás připravili malý návod na to, jak vybrat dětské odrážedlo, které je nejen skvělou hračkou, ale i sportovním náčiním, a které se postará o skvělou průpravu pro cyklistiku.

Odrážedlo vs. odstrkovadlo

Výrazy odrážedlo a odstrkovadlo občas lidé vzájemně zaměňují. Hlavním rozdílem je to, že odrážedlo je jednostopé kolo bez pedálů. Dítě se na odrážedle pohybuje odrazem svých nohou a musí na něm udržovat rovnováhu. Hodí se pro děti, které už sami bezpečně chodí a mají chuť se naučit udržovat rovnováhu na jednostopém vozítku. Věkově to zapadá zhruba do období okolo dvou let. Odstrkovadlo je oproti odrážedlo naopak dvoustopé vozítko. Dítě na něm sedí, ale díky kolečkům umístěným vedle sebe nemusí udržovat rovnováhu. Pohyb dopředu se realizuje stejně jako u odrážedla odrážením nohou dítěte. Odstrkovadlo je proto vhodné i pro děti, které začínají chodit a dá se použít ještě před druhým rokem věku dítěte.

Co se na odrážedle děti naučí?

Odrážedlo výrazně napomáhá a zrychluje pozdější výuku jízdy na kole. Děti se na něm rychle naučí a zdokonalí v těchto aktivitách:

  • zatáčení
  • odhadování vzdálenosti
  • udržování rovnováhy

Průprava na odrážedle často znamená, že děti při přechodu na jízdní kolo začnou jezdit prakticky hned bez pomocných balančních koleček.

Udržování rovnováhy se přitom na odrážedle učí děti zcela intuitivně. Při jízdě na něm snadno dosáhnou na zem, po odrazu dochází k jízdě zcela mimoděk. Malý sportovec si ani nevšimne, že jede sám a zcela bez opory. Se zatáčením je to podobné. Všechny tyto získané dovednosti jsou později na jízdním kole k nezaplacení.

Velikost

Velikost je stejně jako u dětského kola klíčová. Podstatné je hlavně, aby dítě ze sedla bezpečně dosáhlo na zem a to celými chodidly. Bez toho to nejde. Nestačí se dotýkat jen špičkami, protože to znesnadňuje a znemožňuje odraz. Snadný kontakt se zemí také posiluje pocit bezpečí a dítě se pak na odrážedle vůbec nebojí.

Stejně podstatný je bezpečný dosah dítěte ze sedla na řídítka.

Na tyto dvě věci dávejte pozor, nekupujte odrážedlo příliš veliké a vždy se podívejte, v jakém rozsahu je možné u odrážedla nastavit výšku sedla a pozici řídítek. Ne všechna odrážedla toto umožňují.

Důležitost brzd

Brzda je určitě plusem, ale nikdy není nutností. Děti jsou většinou na odrážedle v takovém věku, kdy brzdu nedokáží dostatečně ovládat a stisknout. Bezpečně brzdí podrážkami bot o zem a přední brzdu často za celou dobu užívání odrážedla vůbec nepoužijí. Při výběru odrážedla proto absenci brzdy nepovažujte za něco fatálního.

Odrážedlo - kolo bez pedálů!

Naši otcové a dědečkové odrážedla v časech, kdy ještě nebyla na trhu, je někdy nahrazovali nejmenším dětským jízdním kolem s 12” koly. Z kola odmontovali pedály a kliky a na světě bylo improvizované odrážedlo. Je na Vás, zda se vydáte touto cestou. Počítejte však, že dětská kola 12” jsou většinou zamýšlena pro starší děti a u dětí ve věku okolo dvou let mohou být příliš veliká. Také hmotnostně na tom jsou dětská kola 12” jinak než odrážedla a počítejte, že 12” dětské kolo i se sundanými klikami a pedály je mnohem těžší.

Řídítka. Na co dát pozor

U řídítek jde hlavně o to, aby se dětem pohodlně držela a byla bezpečná. Zakončení řídítek (odborně nazývané „gripy“) by měly být vyrobené s vyvýšeným lemem na krajích, aby chránily ruce dětí. Při výběru je dobré také vyzkoušet, jak snadno jde s řídítky odrážedla zatáček. Kvalitní hlavové složení podobné jako u jízdních kol je tady jednoznačnou výhodou.

Materiál rámu a jeho osazení

OdrážedloOdrážedla můžete koupit v zásadě ze tří různých materiálů:

  • kovu
  • plastu
  • dřeva

Nejčastější jsou odrážedla vyrobená z ocelové nebo hliníkové slitiny podobné jako u jízdních kol. Výhodou je u nich i použití klasických cyklistických komponent. Jízdní vlastnosti těchto odrážedel díky dobrým ložiskům, hlavovému složení a cyklistickým komponentům bývají nejlepší.

Plastová odrážedla vynikají velmi nízkou váhou, ale dejte pozor na kvalitu provedení. Jde najít velmi kvalitní modely z plastu, stejně jako plastová odrážedla, která děti rychle rozbijí.

Dřevěná odrážedla jsou velmi stylová, ale nevýhodou bývá vyšší váha, menší možnosti nastavitelnosti výšky sedla a občas i horší odolnost v čase.

Při výběru vždy věnujte pozornost tomu, jak je odrážedlo zpracované. Dobře zpracované detaily mohou napovědět a signalizují často i lepší jízdní vlastnosti.

Co dramaticky ovlivní jízdní vlastnosti odrážedla jsou kola. Zda jsou plná plastová nebo zda jsou u nich použita klasická nafukovací kola. Pokud to jde preferujte druhou variantu. Odrážedla s nafukovacími koly a klasickými ložisky lépe a hladčeji jezdí, jsou méně hlučná a jde je vždy lépe servisovat.

Bez helmy nejedu!

Stejně jako na jízdním kole je u odrážedla cyklistická helma nutností. Myslete na to, že se na odrážedla děti budou pohybovat docela rychle a mohou hlavně v začátcích z odrážedla někdy i spadnout. Bez helmy není dobré vůbec vyrážet.

Na škodu nemusí být ani cyklistické rukavice. Chrání skvěle při pádu, kdy dítě dává intuitivně dlaně pod sebe. Dále sají i pot a napomáhají pohodlnějšímu úchopu řídítek.

Dobré je děti naučit používat i zvonek. Snadno na sebe upozorní ostatní chodce, když se k nim budou blížit na odrážedle.

Kam vyrazit

Posledním doporučením je myslet vždy na vhodné terény a místa, kam s dětmi na odrážedle vyrazit. Ideální jsou rovinaté terény v parcích, uzavřené cyklistické stezky a místa, kde se nemohou vyskytnout automobily. Vždy buďte dětem na blízku připravení podat jim pomocnou ruku. Uvidíte, že jízda na odrážedle bude děti moc bavit, děti získají pozitivní vztah k pohybu a základy z odrážedla urychlí pozdější výuku jízdy na kole.

Tento článek vznikl ve spolupráci s naším partnerem Skibi Kids a cyklistickou prodejnou Ski a Bike Centrum Radotín.

« Zpět na vybavení08.10.2015,